Amatörfotograf med förkärlek till äldre objektiv

Swedish Archive

Att hantera beröm

Jag arbetar i en liten kommun. Vår kontakt med medborgare och omvärld består ofta av att vi får lyssna på missnöjda människor och försöka förklara beslut. Och allt för ofta blir både politiker och tjänstemän idiotförklarade av människor som aldrig skulle drömma om att själva ta någon form av ansvar.
Så det är ofta en rätt negativ miljö att arbeta i.

Men så händer något oväntat. Vadstena kommun tilldelas pris av Skattebetalarnas Förening. Vadstenas ses som ett föredöme för de andra kommunerna i Östergötland. Så vad gör man nu? Hur förvaltar man en positiv händelse?

Tur nog har Skattebetalarnas Förening informatörer som kunde förse oss med bilder och text så vi kunde publicera den första informationen snabbt på hemsidan. Men sedan då? Hur fortsätter man?

[tags]Vadstena,Skattebetalarnas Förening,pris,beröm,information[/tags]

1 Kommentar

  1. det är bara lata och bittra människor som klagar, inget att bry sig om