Amatörfotograf med förkärlek till äldre objektiv

Swedish Archive

Förkylningen hänger i

Min förkylning hänger envist med. Varje gång jag tror den är på väg att bli bättre börjar jag hosta igen, och halsen gör ont. Och jag slutar inte förvånas av hur mycket snor som ryms i en näsa.

Det blir inte bättre av att jag sitter i drag på jobbet. Dels drar det från fönstret i mitt rum och dels har vi fått ny ventilation på jobbet som blåser för fullt.
Idag drog jag ner solskyddet och drog för gardinen för fönstret, så nu drar det inte på min vänstra sida längre. Imorgon ska jag ta mig tusan tejpa för ventilationen också.

Annars kan jag bara konstatera att leva två på en lön är förödande. Pengarna bara rinner iväg snabbare än de kommer in. Jag får snart börja leta burkar att panta för att få allt att gå ihop.

[tags]förkylning, pengar, drag, ventilation[/tags]